Menu

Sukces PTPA! Wygrana sprawa dyskryminowanej karmiącej matki

14 grudnia br. Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał prawomocny wyrok, w którym stwierdził, że szykanowanie matek karmiących w miejscu publicznym to dyskryminacja ze względu na płeć. Sąd przyznał kobiecie 2 tysiące zadośćuczynienia oraz nakazał właścicielowi miejsca, w którym do dyskryminacji doszło, przeprosiny na łamach jednego z lokalnych portali. Sąd uznał, że niepokojenie kobiety podczas karmienia piersią (miejscem w którym doszło do dyskryminajci była restuaracja) jest świadczeniem usługi gorszej jakości w porównaniu z innymi klientami, a takie zachowanie przedsiębiorcy jest zakazane na gruncie tzw. ustawy równościowej. 

PTPA było powodem w tym postępowaniu i wytoczylo sprawę na rzecz dyskryminowanej klientki. To pierwszy taki wyrok w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku (sąd I instancji), który pozew oddalil. 

Przed Sądem Apelacyjnym do postępowania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, działając jako krajowy organ ds równego traktowania. 

Sprawę w imieniu PTPA prowadził dr Krzysztof Śmiszek, członek zarządu PTPA

Partnerzy i sponsorzy